Jak vybrat manipulační techniku např. do potravinářství?

Správný výběr manipulační a skladové techniky je základem efektivní práce ve Vašem podnikání. Proto je při výběru dobré dbát na několik důležitých faktorů.

V první řadě bychom si měli určit, kde se bude s technikou manipulovat v jakém prostředí a v jakých pracovních podmínkách. Ne každá skladová a manipulační technika se hodí pro všechny typy provozů. Pokud tedy potřebujete manipulovat s nákladem, břemenem či materiálem v uzavřeném prostoru, kde se pohybují lidé a kde bývá také velmi často kladen důraz na hygienické podmínky, je vhodnou volbou  např. vozíky s elektrickým pohonem. Naopak pro venkovní použití se nejlépe hodí dieselový vysokozdvižný vozík, který si hravě poradí s prací za každého počasí.

Vozík na elektriku nebo diesel?

První volbou může být elektrický vysokozdvižný vozík. Tento typ vozíku je poháněn elektromotorem a dobíjen trakční baterií. Díky tomuto pohonu je vozík velmi šetrný k životnímu prostředí. Nevypouští žádné emise a je vhodnou volbou pro provozy se zvýšenými nároky na hygienu, jako například potravinářské sklady a výrobny. U elektrického VZV již nějakou dobu neplatí, že není určený pro používání ve venkovním prostředí. Díky modernizaci trakčních baterií je možné jeho užívání i v chladírenských skladech kde teplota klesá až na -30°C.

Nevýhodou elektrického vysokozdvižného vozíku je dlouhý čas při dobíjení baterie. Tento proces trvá několik hodin a pro správné fungování je nutné dodržovat celý nabíjecí proces. Pokud uvažujeme o elektrickém vozíku, měli bychom také počítat s nutností pravidelné údržby, abychom zajistili baterii co nejdelší životnost. Pro provozy s vysokým vytížením je k dostání speciálně upravený vozík s boční/rychlou výměnou baterie. Náklady na provoz elektrického vozíku jsou srovnatelné s ostatními variantami, jelikož je potřeba započítat do provozních nákladů vozíku i nákup nové baterie po uplynutí její životnosti či ztrátě kapacity.

Další volbou manipulační techniky mohou být regálové zakladače.

Regálové zakladače

Zakládání a vychystávání z výšek až 14,5 metru není žádný problém s regálovými zakladači.  Tyto systémové vozíky mohou pracovat jak ve velmi úzkých, tak i širokých uličkách s vysokou mírou bezpečnosti díky indukčnímu, či mechanickému navádění. Pro různé potřeby je široká nabídka vozíků v provedení man-up (kdy se kabina řidiče zdvihá spolu s vidlemi), či man-down (pracoviště řidiče zůstává dole).

Pro tento systém je možnost automatizace. Využitím inteligentních komponent automatizace proměníte sériové stroje na autonomní vozíky (AGV). Ve spolupráci s inteligentním softwarem tak připravíte sklad na budoucnost, zjednodušujete procesy a zvýšíte efektivitu na novou úroveň. 

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4